Wydarzenia

Hurtap i regionalni dystrybutorzy leków łączą siły

Przetasowanie w dystrybucji. Łęczycki Hurtap kupił 20 proc. akcji grupy OPDF. Razem mają już ponad 13 proc. rynku

Hurtap, szósty pod względem udziału w polskim rynku dystrybutor leków, stał się akcjonariuszem Organizacji Polskich Dystrybutorów Farmaceutycznych. Zrzesza ona cztery firmy, które razem z pięcioma innymi współpracującymi hurtowniami kontrolują ok. 6 proc. krajowego rynku. Do Hurtapu należy ok. 5 proc. rynku, więc po jego zaangażowaniu w OPDF cała grupa stała się czwartą siłą w branży, wyprzedzając giełdowy Prosper.

Zdaniem Ireny Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska, OPDF, łącząc siły z Hurtapem, może też myśleć w dalszej perspektywie o giełdowym debiucie. Sama grupa na razie milczy w tej kwestii. – Planujemy wspólne działania handlowe i marketingowe, stopniowo będziemy zacieśniać współpracę – mówi „Rz” Andrzej Smyk, prezes OPDF. – Po dołączeniu do nas Hurtapu jako grupa zyskaliśmy zasięg ogólnopolski, możemy więc wzmacniać nasze strefy wpływów: my mamy silniejszą pozycję na południowym wschodzie, Hurtap – w Polsce centralnej, zachodniej i północnej.

– Ten ruch pozwoli niezależnym hurtowniom zwiększyć siłę negocjacyjną wobec producentów leków – ocenia Stanisław Kasprzyk z monitorującej rynek farmaceutyczny firmy IMS Health.

Pomysł na integrację z regionalnymi hurtowniami miał też państwowy Cefarm. Skończyło się na liście intencyjnym i wstępnych uzgodnieniach.

Polski rynek dystrybucji leków jest ewenementem w Europie. 80 proc. należy dziś do pięciu krajowych graczy.

<< powrót